עובדים עלינו בעיניים?

שביט חזן שאיבדה את ראייתה בגיל 24 , מקיימת בלוג 'טעימות עיורות' בערוץ שזוכה לאלפי חשיפות, מפתיעה אותנו (או שאולי לא) בכמה תובנות מעניינות.
במבחן הטעימה שערכה לכבוד 'וואלה עסקים', התבקשה שביט לטעום משקה תה קר בטעם אפרסק של שני מותגים מובילים בשוק – נסטי ופיוזטי. כזכור בעבר היה רק מוצר תה קר אחד בשם נסטי עם הטעם המקורי, פרי שת"פ של חברת קוקה-קולה העולמית לחברת נסטלה העולמית. אולם כשנפרדו שתי החברות, האחת שמרה לעצמה את השם המקורי "נסטי" ונאלצה להמציא טעם חדש, והשנייה נותרה עם נוסחת הטעם המקורי ונאלצה למתג את המשקה מחדש כך נולד השם פיוז טי.
"כשטעמתי את שני המשקאות הרגשתי באופן ברור שאחד מהם יותר טעים לי מהשני. אם הייתי צרכנית רגילה הייתי נצמדת למותג המוכר, ע"פ הראיה שלו ופחות הולכת לפי הטעם…" כלומר, ברגע שלא משוחדים ע"י האריזה, אפשר לבדוק את הטעם אובייקטיבית.

ניסוי נוסף ערך פרופ' דן אריאלי – מומחה לכלכלה התנהגותית. במבחן שנערך מול מאות צופים, הוגשו למתנדבים מעדני וניל לטעימה. המעדנים הוגשו באריזה של מעדן שוקולד וצבעם היה חום. לאחר שטעמו מן המעדן נשאלו הנבחנים לטעמו, וכולם פה אחד אמרו שהמעדן היה מעדן 'שוקולד' , למרות! שהמעדן היה וניל.

וניסוי מעניין נוסף והפעם בלי טעימות, יבואן כלי מיטה, ארז ליין מסוים בשתי אריזות שונות. הסטים היו אותם סטים, צפיפות הבד ואיכותו זהה, הם יצאו בו זמנית מהמפעל! חלק מהסחורה קיבל אריזה עממית, פשוטה. היא שידרה איכות אך בד בבד פשטות, לעומת שאר הסחורה שנארזה באריזה יוקרתית, ממותגת ומאוד מכובדת. כל אריזה מהסוג היוקרתי יותר עלתה ליבואן דולר וחצי יותר מהאריזה הפשוטה, והוא מכר אותה ב…190 ש"ח יקר יותר!
ומה לדעתכם נמכר יותר? הסט היוקרתי יותר ובעשרות אחוזים!

אז מה אנחנו: ילדים קטנים שהולכים לאיבוד ב'סופר'? לא יודעים לקרוא באותיות הקטנות?

השפע הצרכני הוא עצום, עמוס ומבלבל. המון מותגים, מוצרים זהים ומקבילים, מייצור מקומי או מיבוא. מוצרי נישה שמזמינים התייחסות חדשה ותחכום שיווקי. מדף הצריכה שלנו עמוס, "צועק" סטייל, פינוק וסגנון חיים, ומאוד מבלבל גם אותנו המבוגרים, אם עד לפני כ- 20 היה על המדפים כל מה שצריך במינון הנכון והצרכנים קנו "בעיניים עצומות". היום כמעט כל תחום סובל מעומס. יותר מדי מוצרים זהים, דומים, חלופיים. היצרנים לא מפסיקים לייצר מוצרים חדשים והמדפים שלנו הולכים ומתגבהים ומתרחבים.

מה באמת עובר על הקונה בנקודת המכירה?

כמה עובדות במספרים:

70% מהחלטות הקניה נעשות בחנות עצמה

25 שניות זה זמן ההחלטה על קנית מוצר כשאנחנו מול המדף

20% מתכנון הקניה לא ייצא לפועל מחוסר זמן או מאי מציאת המוצר!

87% מבחירת המותג נעשית מול המדף

ולכן – לאריזה יש תפקיד חשוב, עד מכריע ברושם הראשוני הזה או במציאת המוצר המבוקש. אנחנו רוצים להבטיח או לפחות להגדיל את סיכויי הקניה. האריזה היא סוכנת המכירות שלנו את האריזה אנחנו פוגשים הרבה לפני שאנחנו פוגשים את המוצר. יש לה תפקיד על ביצירת הקשר בינינו. היא ה'שדכנית'. וככזו, יש לה תפקיד חשוב ורם מעלה. יש גם שיגדירו אותה כסוכנת מכירות חינמית בכל נקודות המכירה. להגיד חינמית זו הגדרה קצת מוגזמת, כי האריזות לא מגיעות מהאויר, אבל זו אכן סוכנת מכירות מדהימה, שנמצאת לכם בכל עת בכל נקודות המכירה, והיא אחראית על אחוזים נכבדים מכוח הצריכה ולכן, פשוט אסור לפספס אותה. כי היום קונים עם העיניים, קודם כל קונים אריזה ורק אח"כ את מה שבתוכה. אנשים משלמים יותר עבור מוצר עם אריזה שנראית להם יותר. כמעט לא קיימת נאמנות צרכנית, אלא אנשים מוכנים להתנסות ואם האריזה שלכם תקרוץ ותחייך אליהם מהמדף או תשדר יוקרה, כבוד, פינוק - כל מוצר והערך או הרגש הרצוי לו, הרי שהיא זו שתיתפס ע"י הצרכן ולא מקבילותיה. וזה תקף בכל התחומים ובכל סוגי האריזות, לדוג': מזון, משקאות, קוסמטיקה, משחקים, טקסטיל ועוד. כשחז"ל הורו לנו 'אל תסתכל בקנקן'- הם הורו זאת בשל הטבע האנושי שלנו, כולנו מושפעים מקנקים ואריזות, אריזה נכונה צועקת מהמדף 'תיקחו אותי, אתם תיהנו, לא תתאכזבו', היא מגרה, היא מושכת ואותה ישים בסופו של דבר הצרכן בעגלת הקניות שלו, והיא זו שתגיע איתו הביתה.​​​

2 תגובות בנושא “עובדים עלינו בעיניים?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן